Trening w domu – jaki sprzęt wybrać

Siłownia jest jednym z idealnych miejsc, w którym możesz zadbać o sylwetkę. Szeroki wybór sprzętów oferowanych szczególnie przez znane kluby fitness pozwala dopasować ćwiczenia do konkretnych wymagań – niezależnie czy planujesz spalić nieco tkanki tłuszczowej czy zbudować masę mięśniową. Niestety nie zawsze można korzystać z dobrodziejstw siłowni z różnych powodów – brak czasu na długie dojazdy, brak funduszy na drogie karnety czy niechęć do ćwiczeń w towarzystwie innych stanowczo zniechęcają. W takim wypadku nie warto rezygnować z treningu. Kilka niezbędnych akcesoriów pozwoli Ci stworzyć idealną formę również w domu.

hantle

Jak zrobić cardio w domu?

Idealnym urządzeniem, nie tylko do odbycia treningu cardio, ale także do rozgrzewki przed właściwymi ćwiczeniami, jest rowerek stacjonarny. Osobom początkującym poleca się zwykłe rowerki magnetyczne, których zaawansowane systemy elektroniczne pozwalają śledzić każdy parametr na wyświetlaczu LCD. Z kolei dla wprawionych sportowców poleca się rowerki spinningowe, które pozwolą na wykonanie bardzo intensywnych ćwiczeń wpływających na lepszą wydolność i szybsze tempo spalania tkanki tłuszczowej. Również ciekawą propozycją jest orbitrek. To urządzenie nie obciąża stawów, przez co polecane jest również osobom w starszym wieku. Ćwiczenia na tym przyrządzie skutecznie angażują do pracy mięśnie nóg, pośladków, a także ramion i brzucha. 

Czasem najprostsze rozwiązania są najlepsze i do takich z pewnością należy skakanka. Skakanie na skakance korzystnie wpływa na koordynację nerwowo-mięśniową oraz poprawia wydolność krążeniowo-oddechową. Po opanowaniu najprostszych skoków możesz przystąpić do bardziej zaawansowanych, na przykład double unders. Skakanka jest niewielka, lekka i kosztuje niewiele, dlatego powinna znaleźć się w domu każdego, kto dba o sylwetkę. 

Rzeźba? Bez tych sprzętów ani rusz

Trening cardio sprzyja spalaniu tkanki tłuszczowej, jednak do zbudowania masy mięśniowej potrzebujesz przyrządów o znacznym obciążeniu, które pozwolą intensywnie popracować nad każdą partią ciała. Coś, o czym z pewnością nie możesz zapomnieć, to hantle. Ponieważ najlepsze efekty przynosi stopniowe zwiększanie obciążenia, postaw na gotowe zestawy, które umożliwiają szybkie dokładanie kolejnych kilogramów. Trening z hantlami rozwija mięśnie ramion, bicepsy, tricepsy czy obręcz barkową – liczba kombinacji jest naprawdę duża, dlatego nie może ich zabraknąć w Twojej domowej siłowni. Warto również postawić na kettebell i sztangę, które także pozwalają doskonale rozwijać poszczególne partie mięśniowe. 

Idealnym przyrządem, który angażuje do intensywnej pracy wszystkie mięśnie, są taśmy TRX. Z ich użyciem jesteś w stanie trenować całe ciało, a stabilizacja i kontrola napięcia zdecydowanie bardziej angażują do pracy poszczególne partie ciała. Przed ich wyborem, sprawdź, czy masz możliwość ich zawieszenia, na przykład przy pomocy haka zamocowanego na suficie. W ostatnim czasie ogromną popularność zyskały gumy, tak zwane mini bands, power bands czy ekspandery – nie tylko urozmaicają one treningi, ale przede wszystkim intensywniej angażują mięśnie do pracy. Możesz wybierać różne poziomy, które imitują obciążenia. Wykonane z wytrzymałych materiałów przyrządy są bardzo elastyczne i skutecznie zmniejszają ryzyko kontuzji. 

Jest wiele sposobów na to, by zadbać o sylwetkę. Ruch to samo zdrowie, dlatego nie warto z niego rezygnować. Jeśli z wielu powodów nie możesz uczęszczać na siłownię, a pogoda na zewnątrz skutecznie zniechęca do porannego joggingu – warto postawić na trening domowy. Wystarczy wygodny strój, odpowiednia mata i kilka niezbędnych przyrządów, by trenować tak jak na siłowni. Zadbaj o swoją formę bez względu na okoliczności!