Jak bezpiecznie jeździć na rowerze?

Jazda na rowerze to świetny sposób na codzienną dawkę ruchu. Nie ma jednak większego znaczenia, czy masz do przejechania dwa kilometry, czy dwadzieścia – na każdym dystansie może przytrafić Ci się niemiła sytuacja. Jak przygotować się na każdą przygodę podczas jazdy na rowerze?

Podstawowe narzędzia i zapasowe dętki

Każdy rowerzysta powinien mieć przy sobie podstawowe narzędzia do naprawy roweru w razie uszkodzenia. Najlepiej sprawdzi się tutaj tak zwany „multiklucz”, w którym znajdziesz klucz imbusowy, śrubokręty, klucz główny, szufladkę na łańcuch i łyżkę montażową do opon. Nie będzie zbędnym balastem, ponieważ ma poręczny kształt i jest stosunkowo lekki. Jeśli jesteś początkującym rowerzystą, wybieraj raczej często uczęszczane trasy, aby w razie poważniejszego wypadku, bardziej doświadczona osoba mogła Ci pomóc z naprawą roweru. Dosyć często spotykanym na trasie problemem, jest przebita opona. Bardzo łatwo zmienić ją samodzielnie, pod warunkiem, że ma się ze sobą zapasową dętkę lub ewentualnie dobry klej, pompkę ręczną i specjalną montażową łyżkę do opon (tę samą, która znajduje się w multikluczu).

Pożywienie i nawodnienie w trasie

Jazda na rowerze pochłania dużo energii, a w trakcie jej trwania organizm wydala dużo wody. Dlatego właśnie tak ważne jest dostarczenie organizmowi wysokiej jakości pożywienia i napoi. Najważniejszą rzeczą jest posiadanie przy sobie odpowiedniej ilości płynów izotonicznych, które uzupełnią ważne elektrolity, utracone wraz z potem. Nie zapominaj także o jedzeniu. Do plecaka zapakuj owoce, batoniki proteinowe i specjalne żele energetyczne oraz przekąski typu flapjack. Jeśli po drodze nie masz szans na sycący obiad, zawsze możesz wcześniej przygotować sobie sycącą kanapkę lub sałatkę makaronową.

Jak bezpiecznie jeździć na rowerze?

Pamiętaj o zabezpieczeniach!

Nie zapomnij o założeniu kasku, nawet jeśli rowerem jedziesz tylko do sklepu po mleko. W większości państw europejskich noszenie kasku jest obowiązkiem dla wszystkich dzieci poniżej osiemnastego roku życia. Jeśli często jeździsz rowerem, kup sobie specjalne okulary, które ochronią Twoje oczy przed promieniowaniem UV. Nie lekceważ odblaskowych elementów, które powinny być noszone zarówno na odzieży, jak i znajdować się na ramie. Lampki rowerowe z kolei powinny należeć do podstawowego wyposażenia, szczególnie jeśli jeździsz późnym wieczorem.

Weź dodatkową odzież

Warunki pogodowe potrafią się zmieniać wyjątkowo szybko, dlatego zawsze w plecaku warto mieć kurtkę przeciwdeszczową. Dobrym pomysłem są także specjalne pokrowce na ręce i nogi, które nie zajmują dużo miejsca i są bardzo łatwe przy zakładaniu. Podczas rowerowej wyprawy, warto mieć ze sobą coś na ewentualne przebranie, gdy zmokniesz. Kupując odzież na rower, staraj się wybierać modele wykonane z funkcjonalnych materiałów odprowadzających pot.

Wyprawa rowerowa wymaga odpowiedniego przygotowania. Zaopatrz się w niezbędne narzędzia, jedzenie oraz odzież, aby niczego Ci nie zabrakło. Zadbaj o swoje bezpieczeństwo i ciesz się przyjemną jazdą.