Jak uniknąć zafarbowania ubrań podczas prania?

Zarówno czarne, jak i kolorowe ubrania często uwalniają barwnik w trakcie prania. Efektem może być nie tylko wypłukanie koloru z ulubionej odzieży, ale także zafarbowanie reszty prania na niepożądany odcień. Istnieje kilka metod, które pozwolą uchronić ubrania przed niezamierzoną zmianą koloru. Podpowiadamy jak prać oraz jakich produktów warto używać.

Technika prania

Pierwszym krokiem do uniknięcia zafarbowania jest dokładna segregacja całego prania z podziałem na kolory. Ciemne ubrania nie powinny znaleźć się w bębnie razem z jasnymi. Te o intensywnych kolorach – różowe czy czerwone również warto wyprać osobno. Niska temperatura również pomaga zapobiegać zafarbowaniu, dlatego wybieraj program, który pozwala ustawić temperaturę na 30 stopni. Dobrym rozwiązaniem jest dodanie chusteczek wyłapujących kolor, na przykład https://kolorowykoszyk.pl/pl/p/Chusteczki-wylapujace-kolory-PACLAN-Color-Absorber-/1902.
Skutecznie pochłaniają wypłukany barwnik i uniemożliwiają wyłapanie go przez resztę ubrań. Opakowanie kosztuje jedynie kilka złotych. Dzięki specjalnej strukturze chusteczki przyciągają kolory uwolnione do wody jak magnes i zatrzymują je w sobie. Po wyjęciu prania z pralki wystarczy ją wyrzucić.

Pranie ręczne w przypadku intensywnego farbowania

Intensywnie farbujące ubrania możesz również wyprać ręcznie. Wymaga to trochę siły i czasu, ale zyskasz pewność, że odzież nie zmieni swojego koloru podczas prania. Wystarczy w misce z ciepłą wodą i detergentem zanurzyć tkaninę i zostawić na kilkanaście minut (zwykle 15-20 min wystarczy). Po tym czasie kilkukrotnie potrzyj ubranie, by detergent mógł usunąć także plamy. Delikatnie wykręć odzież, wylej wodę i wypłucz pod bieżącą wodą. Odciśnij nadmiar wody i pozostaw do wyschnięcia lub odwiruj w pralce. Jeżeli Twoje urządzenie posiada również program do szybkiego prania (15 lub 30 min) możesz pokusić się o wypranie ubrania osobno w pralce.

Domowe sposoby

Jednym z domowych sposobów na ochronę tkanin przed zafarbowaniem jest ocet. Utrwala kolory i zapobiega ich zafarbowaniu. Ubrania możesz namoczyć w wodzie z octem (1 szklaka na 5 litrów). Specyficzny zapach może niestety pozostać na tkaninie, dlatego konieczne będzie jej porządne wypłukanie i wywietrzenie. Innym sposobem jest dodanie go do szufladki do prania w miejscu na płyn do płukania. Wówczas pranie nie powinno przesiąknąć wonią octu.

Zafarbowane ubranie możesz również spróbować uratować. Namocz plamę przy pomocy gąbki. Nie pocieraj, ponieważ możesz ją przez to utrwalić. Jeżeli ponowne pranie nie pomoże, nanieś odrobinę octu i ponownie wypierz wedle instrukcji na metce. Możesz również użyć środka do odplamiania. Dzięki tym prostym sposobom Twoje ubranie będzie wolne od przebarwień.