Bezpieczeństwo na imprezach masowych

Organizatorzy dużych imprez masowych często oszczędzają na profesjonalnej ochronie, której zadaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim uczestnikom. Ich obecność jest jednak wymagana przez obowiązujące przepisy. Czym właściwie jest impreza masowa i jakie są podstawowe zasady ochrony przy takich wydarzeniach?

Kiedy imprezę można nazwać masową?

Według ustawy, która traktuje o bezpieczeństwie organizacji wydarzeń, mówi, że o tym, czy impreza jest masowa, czy nie, decyduje liczba osób oraz miejsce, w którym jest organizowana. To wydarzenie, które może mieć charakter artystyczny, rozrywkowy lub sportowy. Dla przykładu, wydarzenie artystyczne, odbywające się na stadionie, aby było uznane za imprezę masową, musi mieć przynajmniej tysiąc uczestników, a jeśli odbywa się w hali sportowej – wystarczy pięćset osób. Istnieją również imprezy masowe podwyższonego ryzyka – imprezy takie mogą być bezpośrednio związane z obawą o wystąpienie aktów agresji, a nawet przemocy. Jeśli wydarzenie dostanie łatkę „masowego”, jego organizator ma obowiązek zadbać o bezpieczeństwo wszystkich uczestników.

Jak zadbać o bezpieczeństwo podczas imprez masowych?

Ochrona wynajęta na czas trwania wydarzenia masowego ma pełne ręce roboty. Wśród ich uprawnień znajduje się legitymowanie uczestników, przeglądanie ich bagaży i kieszeni pod kątem posiadania niedozwolonych przedmiotów i substancji, oraz ujmowanie osób, które stwarzają bezpośrednie zagrożenie dla innych uczestników. W ich kompetencji znajduje się także ta prewencyjna, czyli możliwość odmowy wstępu na imprezę masową. Służby bezpieczeństwa nie mogą również wpuszczać na imprezy masowe osób, które są pod widocznym wpływem alkoholu lub środków odurzających, czy takich, które posiadają broń czy inne przedmioty niebezpieczne. Ochroniarz nie ma prawa wpuścić także na teren imprezy osoby zachowującej się agresywnie, z kolei ma prawo wyrzucić z wydarzenia uczestnika, który łamie regulamin odbywającej się imprezy.

Bezpieczeństwo na imprezach masowych

Na co zwrócić uwagę wybierając agencję ochrony?

Organizując imprezę o charakterze masowym, należy zatrudnić odpowiednią agencję, która zapewni bezpieczeństwo. Wybierając firmę,  zwróć szczególną uwagę na doświadczenie agencji związane z takimi właśnie wydarzeniami. Wybrana agencja musi posiadać odpowiednie struktury do wykonania swojego zadania, czyli dobrą kadrę zarządzającą, odpowiednie zasoby profesjonalnie przeszkolonych pracowników, odpowiednie referencje, a także niezbędne wyposażenie, takie jak dobrze działający sprzęt łącznościowy, jednolite i charakterystyczne umundurowanie pracowników o standardzie, którego oczekuje organizator. Wybór dobrej firmy ochroniarskiej to pewność, że ryzyko będzie minimalizowane. Agencja powinna zapewniać również najwyższe standardy w kwestii obsługi gości imprezy przez służby zarówno informacyjne, jak i porządkowe.