Zawody XXI wieku

XXI wiek to przede wszystkim nowa technologia, a co za tym idzie – nowe, kreatywne zawody. Dzisiejsi specjaliści nie tylko muszą rozwiązywać problemy, które zostaną im zlecone, ale i potrafić tworzyć nowe, unikalne treści, do których nie wystarczy zwykła wiedza zdobyta na studiach. Liczy się kreatywność i wysoko rozwinięte umiejętności. Sprawdź, jakie profesje potrzebne są w XXI wieku!

Inżynier oprogramowania

Praca jako inżynier oprogramowania – programista – wymaga od specjalisty nie tylko wysoko rozwiniętych umiejętności technicznych, ale przede wszystkim dużej kreatywności. Programiści muszą przejść przez wszystkie etapy, jeśli chcą stworzyć dobre oprogramowanie – do ich zadań należy między innymi nawiązanie kontaktu z klientem, a nie tylko sam proces programowania. Tworzenie innowacyjnego oprogramowania jest wyjątkowo trudne i wymaga często umiejętności opracowywania rozwiązań, które jeszcze nie powstały.

Grafik

Większości osób wydaje się, że grafik wyłącznie rysuje lub tworzy komputerowe grafiki. Zawód grafika wymaga jednak czegoś więcej. Specjaliści często biorą także udział w tworzeniu od początku do końca strategii marketingowej dla konkretnej firmy lub produktu. Praca grafika skupia się jednak przede wszystkim na wymyślaniu pomysłów, które pomogą wizualnie przedstawić komunikaty marki.

Specjalista ds. promocji

Zawód ten polega na opracowywaniu strategii marketingowej oraz kreatywnym tworzeniu unikalnych materiałów promocyjnych, które są dystrybuowane za pośrednictwem różnorodnych kanałów marketingowych. Specjalista taki musi mieć dryg do szukania nowych trendów i rozwiązań w celu szybkiego przystosowywania się do ciągle zmieniającego się rynku.

Twórca aplikacji mobilnych

Każdy użytkownik smartfonu korzysta z mobilnych aplikacji. Projektują je specjaliści, do których zadań należy wybór najlepszych rozwiązań technologicznych. Muszą orientować się w aktualnych trendach, aby móc tworzyć niespotkane wcześniej rozwiązania oraz wdrażać odpowiednie systemy, aby aplikacja działała poprawnie. Pracę projektantów często wspierają testerzy, którzy wskazują, co jeszcze należy poprawić, aby aplikacja spełniała wszystkie oczekiwania i standardy.

Zawody XXI wieku

Web-developer

Zadaniem web-developera jest zaprojektowanie i stworzenie strony internetowej, tak by była użyteczna, jak i atrakcyjna wizualnie, prosta w nawigacji, a do tego spełniająca oczekiwania klienta. Web-developer koordynuje cały proces powstawania strony, począwszy od początkowych ustaleń z klientem, przez projekt, po finalną wersję.

Twórca gier komputerowych

Zadaniem twórcy gier komputerowych jest zaprojektowanie konkretnej gry tak, aby była nie tylko atrakcyjna wizualnie, ale i „wciągająca” dla gracza. Powstanie gry komputerowej nie zależy od jednego pracownika: korzysta on z pomocy między innymi developerów, grafików i animatorów. Musi zająć się kwestiami takimi jak badania rynku, tworzenie fabuły i projektowanie postaci oraz wprowadzanie zmian zgodnych z feedbackiem otrzymanym od testerów.

Copywriter

Osoba chcąca zostać copywriterem musi posiadać umiejętność dobierania odpowiednich słów i składnego komponowania wypowiedzi. Jego zadaniem jest tworzenie treści w celach reklamowych, które przyjmować mogą bardzo różne formy. Copywriterzy wykorzystywani są we wszystkich projektach wymagających twórczych materiałów promocyjnych. Najczęściej tworzą teksty na blogi i strony internetowe oraz artykuły na portalach tematycznych.

Jak pewnie zauważyłeś, zawody XXI wieku wymagają od pracownika wyjątkowej kreatywności i ponadprzeciętnej pomysłowości. Nie są one łatwe i wymagają dużego zaangażowania, jednak przynoszą też wiele satysfakcji osobom je wykonującym. Jeśli stoisz przed wyborem swojej ścieżki zawodowej albo chcesz się przebranżowić, warto spróbować swoich sił w zawodach przyszłości.