Jak poprawnie zachowywać się na imprezach masowych?

Imprezy masowe to świetna okazja do poznania nowych ludzi, którzy zainteresowani są tym samym, co Ty. Wszelkie festiwale muzyczne, takie jak Pol’and’Rock czy Open’er są właśnie imprezami masowymi. Czy wiesz, jak powinieneś zachowywać się na takich wydarzeniach, aby wszystko poszło zgodnie z Twoimi oczekiwaniami?

Złodzieje i kieszonkowcy

Policja ostrzega, że wszelkie festiwale i inne imprezy o charakterze masowym, to zbiorowiska przyciągające dużą ilość rabusiów. Działają oni zazwyczaj bardzo sprawnie, ale istnieją sposoby zabezpieczenia się przed nimi. Nie noś przy sobie wartościowych przedmiotów, takich jak ważne dokumenty, pieniądze czy biżuteria. Jeśli jednak nie masz bezpiecznego miejsca, w którym mógłbyś je zostawić, postaraj się rozmieścić je w ubraniu tak, aby znajdowały się w różnych miejscach, nigdy w tylnej kieszeni spodni! To samo tyczy się plecaków i torebek – lepiej zainwestować w znacznie bezpieczniejszą, specjalną torbę podróżniczą.

Nie afiszuj się zawartością swojego portfela i nie pozostawiaj swojego bagażu bez nadzoru. Pamiętaj również, że Twój stan nietrzeźwości to również doskonała okazja dla złodzieja. Dla własnego bezpieczeństwa, podczas imprez masowych staraj się przebywać wśród Twoich dobrych znajomych i rezygnuj z nawiązywania przygodnych znajomości.

Czyha na Ciebie wiele zagrożeń

Zdrowy rozsądek uczestników to podstawa. Jeśli zauważysz wystąpienie jakiegokolwiek zagrożenia, powiadom służby porządkowe najszybciej jak to możliwe. Następnie bezwzględnie stosuj się do ich poleceń i komunikatów, a także kieruj się oznaczonymi drogami do wyjść ewakuacyjnych. Nie utrudniaj służbom ratowniczym przejazdu i zachowaj jak największy spokój. Przed imprezą zapoznaj się z jej regulaminem, by dobrze wiedzieć, co powinno zrobić się w sytuacji zagrożenia, gdzie znajdują się wyjścia ewakuacyjne oraz co wolno, a czego nie wolno wnosić na teren imprezy.

Będąc na imprezie masowej, zwróć szczególną uwagę na najmłodszych, mogących się łatwo zgubić w ogromnym tłumie biorącym udział w wydarzeniu. Jeśli to Ty opiekujesz się małym uczestnikiem, nie zapomnij wyposażyć go w opaskę czy choćby karteczkę z danymi, które pomogą mu Cię odnaleźć w kryzysowej sytuacji. Policja prosi, aby małe dzieci miały na sobie koszulki w kolorach rzucających się w oczy – pomoże to znaleźć je w tłumie. Postaraj się też jak najbardziej zaznajomić dziecko z zasadami bezpieczeństwa panującymi na imprezach masowych.

Jak poprawnie zachowywać się na imprezach masowych?

 Czego nie wnosić na imprezę masową?

Impreza masowa rządzi się swoimi prawami i wnoszenie niektórych przedmiotów jest nielegalne. Do takich rzeczy należy broń i inne niebezpieczne przedmioty, materiały wybuchowe, wyroby pirotechniczne, napoje alkoholowe czy środki odurzające lub substancje psychotropowe. Ponadto, uczestnicy nie mogą posiadać przy sobie przedmiotów, które mogą stwarzać zagrożenie życia, zdrowia lub bezpieczeństwa osób, które przebywają na terenie imprezy.

Pamiętaj także, że nie wykonanie polecenia porządkowego, wydanego przez funkcjonariuszy służb w miejscu i w czasie trwania imprezy jest karalne i podlega karze grzywny. Zadbaj o bezpieczeństwo swoje i innych uczestników wydarzenia.