Koktajle proteinowe – nie tylko masa

Koktajle proteinowe kojarzone są zazwyczaj z ćwiczącymi siłaczami, którzy próbują zwiększyć swoją masę mięśniową. Okazuje się jednak, że są one również przydatne w diecie redukującej wagę. Stosowane jako zamiennik jednego z posiłków, z powodzeniem wspomagają zrzucanie zbędnych kilogramów. Czym właściwie jest koktajl białkowy i kiedy można go stosować?

Koktajl białkowy – czym jest?

Szejki proteinowe są produktem żywieniowym na bazie białka. Powinny one zawierać jak największą ilość składników odżywczych, w tym witamin. Są bardzo łatwe w przygotowaniu – wystarczy odmierzyć konkretną ilość mieszanki w proszku, wsypać ją do szejkera i zalać wodą lub mlekiem. Na rynku dostępne są także gotowe koktajle, które można spożyć od razu po zakupie. Szejk proteinowy może być świetnym zastępstwem dla posiłku, szczególnie wtedy, kiedy nie masz możliwości przygotowania wysokobiałkowego dania na świeżo. Taki koktajl to także świetny pomysł na uzupełnienie makroelementów po wymagającym treningu.

Koktajle proteinowe – nie tylko masa

Dla kogo szejki proteinowe?

Proteinowe koktajle to przede wszystkim doskonałe uzupełnienie diety dla osób, które podejmują intensywną, regularną aktywność fizyczną – mogą być używane zarówno przez profesjonalnych sportowców, jak i amatorów. Szejki doskonale wspomagają osoby, które chcą stracić kilka zbędnych kilogramów, a brak im motywacji. Koktajl proteinowy dostarcza białko do organizmu, a jego obecność przyczynia się do szybszego spalania tkanki tłuszczowej. Dodatkowo wspiera organizm w budowaniu tkanki mięśniowej. Białko zawarte w szejkach proteinowych chroni organizm przed kontuzjami, a dodatkowo poprawia odporność oraz usprawnia krzepnięcie krwi. Jest to niewątpliwa dawka energii oraz przyśpieszenie metabolizmu organizmu. Pamiętaj jednak, że koktajl białkowy nie jest całkowicie pozbawiony węglowodanów!

O czym należy pamiętać, stosując koktajle białkowe?

Zanim włączysz koktajle białkowe do swojej diety, warto skonsultować się z dietetykiem lub lekarzem. Z pewnością uzyskasz od nich poradę dotyczącą tego, jak powinny wyglądać inne posiłki, które powinieneś spożywać w ciągu dnia. Spożycie zbyt dużej ilości białka może skutkować nieprawidłowym metabolizmem żołądkowo-jelitowym. Będziesz wtedy odczuwać wzdęcia, zaparcia oraz trwałe uczucie pełności w brzuchu. Diety oparte na dużej ilości białka prowadzić mogą  do odwodnienia i tak zwanej dny moczanowej. Chcąc uniknąć niepożądanych skutków związanych z przyjmowaniem koktajli proteinowych, zapoznaj się z poradami dietetyka, ewentualnie przyswój dużą ilość sprawdzonych i rzetelnych informacji z innych źródeł.

Koktajle proteinowe to szybkie i proste rozwiązanie odżywcze, kiedy nie mamy czasu na przyrządzenie bogatego w białko posiłku. Fantastycznie sprawdzą się przy zrzucaniu zbędnych kilogramów oraz przy budowaniu masy mięśniowej. Wybierz swój ulubiony smak i ciesz się pożywnym posiłkiem.