Awokado to popularny owoc, który wykazuje wiele korzyści prozdrowotnych. Jedni go kochają, inni wręcz przeciwnie. Z jednej strony zawiera szereg właściwości odżywczych i leczniczych, zaś z drugiej – według niektórych nijako smakuje. Odpowiadamy na pytanie – czy warto jeść awokado? Oraz podpowiadamy, jak je przyrządzić, by zachwyciło kubki smakowe nawet największych przeciwników.
Garść ciekawostek na temat awokado
Awokado to znane drzewo, hodowane od dawna w południowo-środkowym Meksyku. Jego owoce stanowiły niegdyś podstawowy składnik Azteckiej diety. Nazywane również „gruszką smaczliwką” lub „gruszką aligatora” jest także znanym i cenionym afrodyzjakiem. Awokado to jednak jeden z bardziej kalorycznych owoców, ponieważ w 100 g zawiera aż 160 kcal. Składa się głównie z wody, tłuszczu oraz dużej zawartości błonnika. Bogaty jest w jednonienasycone kwasy tłuszczone, nie zawiera cholesterolu, za to obfituje w sterole roślinne, tak zwane fitosterole.
Dobroczynne właściwości awokado
Awokado bogate jest w cenne substancje odżywcze, korzystnie działające na nasz organizm i zdrowie. Jedną z nich jest kwas oleinowy, który obniża stężenie cholesterolu. Obfituje także w potas, odpowiadający za regulację ciśnienia krwi, pracy serca oraz układu nerwowego. Ponieważ owoce awokado zawierają sporo jednonasyconych kwasów tłuszczowych omega-9 i omega-3, zwiększają przyswajalność likopenu z pomidorów, dlatego razem tworzą doskonałą bombę witaminową, a także smakowite danie. Owoce te zawierają również dużą ilość witamin A, C, E oraz B. Taka dawka wykazuje działanie antynowotworowe oraz skutecznie wspiera pracę mózgu.
Awokado polecane jest kobietom w ciąży, ponieważ zawarty w owocach kwas foliowy korzystnie wpływa na rozwój dziecka w łonie matki. Regularne spożywanie działa także profilaktycznie i zapobiega rozwojowi zmian miażdżycowych. Chcesz nieco opóźnić procesy starzenia? Sięgnij po awokado! Zawarte w nich dobre białko, błonnik oraz wapń, żelazo, magnes, fosfor, cynk i sód, skutecznie ograniczają wzrost wagi, niwelują skutki spadku aktywności fizycznej oraz witalności, a dodatkowo zmniejszają wrażliwość na insulinę. Spożywanie awokado wspomaga pracę układu odpornościowego oraz wątrobę, wzrok, a także zwiększa gęstość kości – dzięki temu jest istotne w profilaktyce osteoporozy i ma dobroczynny wpływ na terapię białaczki szpikowej oraz innych nowotworów.
Pomysły na szybkie dania z awokado
Awokado to bardzo uniwersalny owoc. Świetnie sprawdzi się zarówno w wytrawnych, jak i słodkich potrawach. Można go dodać do ciasta, koktajlu, ale świetnie smakuje też z odrobiną czosnku czy płatków chili. Meksykańskie guacamole to najchętniej wybierana potrawa z awokado. Wystarczy rozetrzeć je z solą i sokiem z limonki. Dla podkręcenia smaku warto dodać także szczyptę płatków chili i 2 ząbki czosnku. Jeśli jesteś zwolennikiem zdrowych past to koniecznie wypróbuj domowy hummus. Wystarczy, że ugotowaną ciecierzycę zmiksujesz z awokado, dodasz odrobinę tahini, czosnku, soku z cytryny i limonki oraz przypraw. Tak przyrządzony hummus warto podawać skropiony oliwą i obficie posypany czarnuszką.
Awokado to wręcz idealna propozycja śniadaniowa. Co powiesz na zielone grzanki z rukolą, szparagami i jajami? A może jajko pieczone z łososiem i awokado, bądź awokado pieczone w dojrzewającym boczku? Propozycji jest naprawdę wiele. Możesz skorzystać z gotowych przepisów, które znajdziesz w sieci lub puścić wodzę fantazji i stać się prawdziwym mistrzem kuchni. Z awokado wyczarujesz chłodniki, sezonowe sałatki, tarty, a nawet wegańskie burgery.
Kupienie dobrego awokado może nastręczać nieco trudności. Pamiętaj, aby było odpowiednio dojrzałe, szczególnie jeśli chcesz je zjeść od razu. Powinno mieć nieco ciemniejszą skórkę, być miękkie i nie posiadać żadnych plamek. Jeśli kupisz twarde – poczekaj kilka dni aż dojrzeje. Smacznego!