Jedzenie w pracy – nawyki obniżające produktywność

Może o tym nie wiesz, ale na Twoją produktywność w pracy ma wpływ to, co, jak i kiedy jesz. Odpowiednio dobrane posiłki do pracy wspomagają koncentrację i produktywność, a źle – pogarszają samopoczucie. Sprawdź, czy nie popełniasz któregoś z żywieniowych błędów!

Po pierwsze – nieregularne posiłki

Zachowanie regularności jest kluczem w wielu dziedzinach, żywienie nie jest wyjątkiem. Zapominanie o posiłkach albo robienie sobie między nimi zbyt długiej przerwy sprawia, że Twój poziom energii w ciągu dnia się waha, a to wpływa na poziom skupienia. Postaraj się więc wypracować stały rytm dnia. Jeśli masz z tym problem, wspomóż się aplikacją pomagającą wyrobić nawyki, na przykład Habitica. Z nieregularnością wiąże się inny zły nawyk: przejadanie się. Jeśli będziesz odkładać poszczególne posiłki, kiedy przyjdzie pora obiadu, prawdopodobnie będziesz jadł go szybko, przez co nie wyłapiesz momentu, w którym zaczniesz jeść zbyt dużo. W efekcie zaczniesz odczuwać senność i uciążliwy ból brzucha.

Niezdrowe lunche

Jeśli już musisz zamawiać jedzenie do pracy, nie rób tego wtedy, kiedy odczuwasz duży głód – wtedy na pewno zamówisz coś, co lubisz, ale nie koniecznie będzie to coś zdrowego. Posiłek na obiad zamawiaj najlepiej już wtedy, kiedy wciąż czujesz sytość po śniadaniu. Zastanów się, czy na pewno dobrym rozwiązaniem będzie zakup niezdrowych i tuczących fastfoodów. Fakt, taki posiłek będzie podany szybko i zaspokoi Twój głód, ale nie zapominaj, że jest to śmieciowe jedzenie, którym nie zastąpisz zbilansowanego posiłku, a tym samym nie dostarczysz mu wartości odżywczych, których potrzebuje. Jedynym efektem spożycia fastfoodów będzie dostarczenie organizmowi tłuszczów, cukrów i soli, które mogą spowodować problemy z koncentracją, która w pracy jest przecież tak potrzebna.

Jedzenie w pracy – nawyki obniżające produktywność

Jedz powoli

Nigdy nie jedz w pośpiechu! Po szybko spożytym posiłku pozostanie Ci niestrawność, a dodatkowo szybciej znowu odczujesz głód – mózg nawet nie zdąży zapamiętać, że coś zjadłeś. Jedzenie przy komputerze? Odpada. Spożywanie pokarmów przy monitorze to tylko rozproszenie, skutkiem czego nie przeżuwa się dokładnie kęsów i bezmyślnie się je połyka. Dodatkowo można łatwo zabrudzić klawiaturę. Unikaj niezdrowych przekąsek – lepiej zjedz dwie kostki gorzkiej czekolady, która pozytywnie wpływa na koncentrację lub paczkę orzechów włoskich, wspomagających procesy poznawcze. Nie zapominaj o piciu wody! W biurze najłatwiej zastąpić ją kawą, ale nie jest to zdrowe.

Co jeść w pracy?

Jeśli pracujesz stacjonarnie, zaopatrz się w plastikowe pojemniki na lunch i codziennie wypełniaj je innymi przysmakami. Istnieje wiele przepisów na pyszne potrawy robione „na szybko” i wcale nie muszą to być zwykłe kanapki. Możesz zrobić na przykład sałatę z kurczakiem lub tofu – to nic trudnego. Dobrym, wygodnym i pysznym rozwiązaniem będzie też tortilla z szynką, oscypkiem i warzywami. W lunchowym pudełku pięknie wygląda tradycyjna sałatka nicejska, która przy okazji jest bardzo zdrowa i wyjątkowo pożywna.

Popraw swoje nawyki żywieniowe i zwiększ dzięki temu wydajność w pracy. Jeśli będziesz stosować się do kilku prostych zasad, z pewnością zauważysz wzrost produktywności i koncentracji, co przełoży się na lepsze zawodowe wyniki.