Potrzeby seniorów

Potrzeby seniorów są nieco inne niż te u młodych ludzi. Różnice wynikają głównie ze stanu zdrowia, doświadczenia, sprawności oraz sytuacji materialnej. Seniorzy zazwyczaj posiadają własne lokum, mają niezbędne sprzęty i zabezpieczenie finansowe. Mogą również liczyć na wsparcie bliskich im osób. Warto poznać potrzeby starszych osób, dzięki czemu łatwiej będzie zapewnić im komfort i okazać życzliwość.

Rodzaje potrzeb

Potrzeby seniorów dzieli się na dwie grupy – podstawowe (egzystencjalne) oraz wyższego rzędu. Do tych pierwszych zaliczają się potrzeby fizjologiczne, czyli zapewnienie jedzenia, picia, możliwość załatwienia swoich potrzeb fizjologicznych oraz zadbania o higienę. Sprawni seniorzy mogą bez problemu samodzielnie wychodzić na spacery, robi

zakupy, czy sprzątać, ale warto zaoferować im pomoc w domowych pracach. Seniorzy, którym sprawia trudność wykonywanie podstawowych czynności, na przykład chodzenie, potrzebują stałej opieki.

Do podstawowych potrzeb zalicza się również bezpieczeństwo. By ją spełnić, należy zapewnić odpowiednią opiekę- zarówno medyczną jak i tę codzienną. Warto otwarcie mówić, że senior może liczyć na wsparcie i pomoc bez względu na porę dnia. W niektórych przypadkach rodzina nie jest w stanie zapewnić starszej osobie opieki, warunków mieszkaniowych oraz odpowiedniego wsparcia. Dobrym rozwiązaniem jest wtedy skorzystanie z oferty prywatnego domu seniora. W takim miejscu każdy podopieczny ma dostęp do odpowiednio przystosowanych pokoi, łazienek dostosowanych do osób niepełnosprawnych, a także profesjonalnej opieki medycznej. W Rezydencji Senioralnej (https://www.rezydencja-senioralna.pl/dom-opieki-dolnoslaskie.html) aktywności są dobrane do możliwości podopiecznych, a posiłki przygotowywane są przez kucharza z wysokiej jakości, ekologicznych produktów.

Potrzeby wyższego rzędu

Do potrzeb wyższego rzędu zalicza się potrzebę przynależności, szacunku, uznania, przydatności, a także poznawcze, estetyczne, samorealizacji i duchowe. Zapewnienie poczucia bliskości oraz kontakt z ludźmi u wielu seniorów jest bardzo ważnym aspektem, dlatego warto umożliwić mu spędzanie czasu w grupie. Dzięki dostępowi do Internetu można tę potrzebę zaspokajać także online, na przykład przy użyciu komunikatorów. Warto rozmawiać ze starszą osobą, pozwalać jej na oglądanie telewizji czy czytanie książek lub prasy. To pozwoli zaspokoić potrzeby poznawcze. Pielęgnowanie hobby w miarę możliwości z pewnością pomoże w samorealizacji, a uczestnictwo w życiu religijnym, zapewni spełnienie potrzeb duchowych.

Pamiętaj również, by w kontaktach z seniorem zachować empatię, okazać szacunek i cierpliwość. Dzięki temu oboje będziecie czuli się komfortowo. Jeżeli wiesz, że nie jesteś w stanie zaspokoić podstawowych potrzeb podopiecznego, to warto korzystać z pomocy wykwalifikowanego opiekuna lub przejrzeć ofertę domów seniora, w których bliska osoba z pewnością poczuje się komfortowo i bezpiecznie.