Mieszkając samotnie lub z dala od miasta próbujesz zapewnić sobie jak najwyższy stopień bezpieczeństwa. Twój dom staje się twierdzą, w której chcesz odpocząć i nie martwić się włamaniem, gdy wyjeżdżasz na dłuższy czas. By zabezpieczyć swoją posesję, musisz przede wszystkim wyposażyć dom w alarm. Sprawdź, jak dobrać odpowiedni model!
Jak działa system alarmowy
Zachowanie wysokiego stopnia bezpieczeństwa jest niezwykle ważne – warto zatem na początku dowiedzieć się, jak działa system alarmowy. Składa się on z centrali alarmowej, która jest najważniejszym elementem systemu, czujników ruchu wykrywających ruch w miejscu ich instalacji, klawiatury sterującej służącej do przeglądania alarmów, dialera powiadamiającego o zdarzeniu oraz sygnalizatorów generowania sygnałów optycznych i akustycznych w przypadku włamania. Niektóre z nich wyposażone są tylko w czujniki ruchu, inne – także w sygnalizatory. Na rynku znajdziesz też bardziej innowacyjne modele łączone, które sprawnie uruchamiają ostrzeżenia po wykryciu włamania. Na systemie alarmowym nie warto oszczędzać – przejrzyj zatem nie tylko dostępne opcje do samodzielnej instalacji, ale też zainteresuj się lokalną ofertą profesjonalnego montażu. Dzięki temu będziesz miał pewność, że wszystko działa w pełni sprawnie, a w przypadku awarii z pewnością przyda Ci się natychmiastowa pomoc specjalisty, który zna się na rzeczy.
Co do zasady, w momencie przebywania w domu alarm jest wyłączony z czuwania, to znaczy, że wykryje próbę uszkodzenia go, ale nie uruchomi alarmu włamaniowego. Zanim jednak wyjdziesz z domu pamiętaj o uzbrojeniu urządzenia – wystarczy do tego jedynie PIN, który wpiszesz na klawiaturze. Po takim uzbrojeniu masz około 15 sekund na zamknięcie za sobą drzwi – w ten sposób alarm będzie działał prawidłowo.
Jaki alarm wybrać
Nowoczesne instalacje alarmowe to przede wszystkim sposób na zachowanie bezpieczeństwa. Są wygodne i wyposażone w różnego typu czujniki – niektóre modele ustrzegą Cię również przed pożarem czy powodzią. Czym jednak kierować się podczas ich wyboru?
Przede wszystkim musisz określić, jaką kwotę chcesz przeznaczyć na kupno alarmu – ma to wpływ na poziom zabezpieczeń nieruchomości. Duże znaczenie ma też wielkość domu – parterowy i piętrowy będą potrzebowały nieco innych rozwiązań. Podstawowy alarm to dwie czujki umieszczone, na przykład, na korytarzu i w innym wybranym pomieszczeniu na parterze. W przypadku domu piętrowego istnieje możliwość uzbrojenia jedynie dołu.
Dla wielu osób dobrym rozwiązaniem jest także stworzenie smart home – inteligentny alarm pozwoli Ci odpowiednio zarządzać całym budynkiem. Co więcej, stale wprowadzane unowocześnienia pozwolą również na zdalne sterowanie innymi urządzeniami w domu, co ma wpływ na poziom wygody i bezpieczeństwa wewnątrz. Już teraz możesz kontrolować ogrzewanie, oświetlenie a nawet poszczególne urządzenia elektryczne, co w przypadku ich awarii pozwoli odciąć dopływ gazu bądź uruchomi wentylację.
Decyzją, którą musisz podjąć, jest również montaż alarmu przewodowego bądź bezprzewodowego. Ten pierwszy rodzaj najlepiej wykonać na etapie budowy domu – w innym przypadku potrzebny będzie generalny remont. Okablowanie umieszczone zostaje w ścianie, dlatego najlepiej skonsultować się w tej sprawie z profesjonalistami. To korzystna opcja, bowiem do działania nie potrzebuje akumulatora ani baterii i minimalizuje dostęp potencjalnego włamywacza do okablowania.
Jeśli zaś chodzi o bezprzewodowy alarm do domu, jest on częstą opcją w przypadku osób, które myślą o alarmie już po zakończeniu wszelkich prac budowlanych i remontowych – elementy bezprzewodowego alarmu do domu będą się komunikowały za pomocą fal radiowych, a ich akumulatory bądź baterie zapewnią minimum rok nieprzerwanej pracy. Niektóre modele, zarówno przewodowe jak i bezprzewodowe, są wyposażone w coraz to nowsze opcje – przekonaj się, jaka będzie odpowiednia dla Twojej rodziny i nie oszczędzaj na tym rozwiązaniu. Zadbaj o najwyższy poziom bezpieczeństwa na swojej posesji!