Magia Botoksu

Botox jest magicznym eliksirem, dzięki któremu można, choć na chwilę zatrzymać czas. Żyjemy coraz dłużej, ale dla skóry czas jest bezlitosny. Kult piękna i młodości sprawia, że metody, takie jak botoks, stają się coraz bardziej popularne i… pospolite. Sprawdź, czym jest i na czym polega zabieg botoksu.

Czym w rzeczywistości jest Botoks?

Botoks, inaczej zwany jadem kiełbasianym, jest białkową egzotoksyną, która należy do neurotoksyn. Ta toksyna botulinowa wytwarzana jest przez bakterię Clostridium botulinum. Na samym początku botoks miał zastosowanie terapeutyczne – jego właściwości pomagały niwelować niektóre schorzenia, w tym kurcz twarzy czy powiek, a także był stosowany przy nadmiernej potliwości. Aktualnie botoks jest używany w celach kosmetycznych, na przykład przy podnoszeniu powiek i kącików ust. Przy jego pomocy korygowane są „kurze łapki”. Wykorzystuje się go również przy leczeniu nadmiernej potliwości.

Czy zabieg botoksu boli?

Zabieg wstrzykiwania botoksu jest bezbolesny, wykonuje się go bez znieczulenia. Cały proces iniekcji trwa mniej niż dwadzieścia minut, a po jego zakończeniu pacjent od razu może wrócić do swoich codziennych zadań. Mimo swojego wysokiego poziomu bezpieczeństwa, botoksu nie mogą wykonywać kobiety w ciąży lub karmiące piersią, osoby uczulone na albuminę ludzką, mające choroby immunologiczne, czy Alzheimera. Wykluczone również są osoby przyjmujące niektóre leki, w tym antybiotyki. Botoks odradzany jest też osobom z zaburzeniami układu sercowo-naczyniowego oraz nerwowego, a także z chorobami płytki mięśniowo-nerwowej. Pamiętaj, że toksyna botulinowa jest podawany WYŁĄCZNIE przez lekarzy medycyny estetycznej. Cena zabiegu z botoksem zaczyna się od 30 złotych za jedną jednostkę.

Skutki uboczne botoksu

Zastosowanie botoksu może spowodować wystąpienie wielu skutków ubocznych po iniekcji. Należą do nich przypadłości takie jak niewielkie krwiaki powstające w miejscu ukłucia, nienaturalne obniżenie lub podniesienie brwi (w przypadku ostrzykiwania zmarszczek poprzecznych czoła), mały obrzęk i uczucie mrowienia w okolicy zastrzyku, ból głowy, uczucie nacisku, a nawet objawy grypy. Rzadziej występuje opadanie górnej powieki, czy suchość gałki ocznej. Po zabiegu mogą powstać znaczne obrzęki i worki pod oczami.

Magia Botoksu

Czy botoks jest bezpieczny?

Botoks jest nazywany „jadem kiełbasianym” ze względu na to, że preparat ten posiada tę samą bakterię, która często występuje w zepsutych konserwach mięsnych. Jeśli dojdzie do zatrucia organizmu jadem kiełbasianym po spożyciu doustnym, prowadzić ono może do upośledzenia układu nerwowego, może wywołać zaburzenia oddychania, a w efekcie nawet śmierć. Toksyna botulinowa więc jest zwykłą trucizną. Jednak w zastrzykach podawanych przez lekarza jest on bezpieczny. Trzeba tylko pamiętać o tym, że toksyczność tego związku występuje wyłącznie w przypadku połknięcia leku. Dlatego właśnie obrót botoksu na rynku jest restrykcyjnie kontrolowany – legalnie może go wykupić tylko licencjonowany lekarz i to wyłącznie na wystawioną wcześniej receptę.

Jeśli planujesz zabieg botoksu, warto zasięgnąć opinii lekarza i poprosić o dodatkowe informacje na jego temat. Pod żadnym pozorem nie eksperymentuj z botoksem w domu! Wybierz się do profesjonalnej kliniki medycyny estetycznej, aby uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji.