Poranne wstawanie to zmora wielu osób. Opuszczanie ciepłego łózka, szczególnie jesienią, kiedy poranki jeszcze są ciemne, staje się wyzwaniem prawie nie do pokonania. Poznaj sposoby na zmotywowanie siebie do wstawania rano, by ze spokojem przygotować się do wyjścia do pracy czy szkoły.
Budzik? Z dala od łóżka!
Umieszczenie budzika z dala od łóżka jest wyjątkowo dobrym sposobem, ponieważ aby wyłączyć irytujące dźwięki musisz – chcąc nie chcąc – wstać z łóżka. Spionizowanie ciała jest chyba najtrudniejszym etapem pobudki, a dzięki tej metodzie zrobisz to sprawnie, szybko i skutecznie.
Na rynku są dostępne inne technologie dla śpiochów. Wiele nowoczesnych budzików, oprócz opcji irytującego dzwonienia, może… chodzić. Możesz kupić model, który ma wbudowane kółka i ucieka po całym pomieszczeniu, a dzwonić przestaje dopiero wtedy, kiedy się go złapie – dzięki temu budzik obudzi nas nawet lepiej, niż poranna kawa! Co ciekawe, znajdziesz także budziki z WiFi, które działa w prosty sposób – każda próba przesunięcia godziny pobudki wiąże się z przekazaniem datku na wybraną wcześniej organizację charytatywną. Istnieją także aplikacje na smartfona, które aby wyłączyć alarm, zmusza do rozwiązania niezbyt trudnych zadań matematycznych.
Zaplanuj swój poranek
To proste – jeśli będziesz miał z rana jakieś ważne zadanie do wykonania, z pewnością ta świadomość pomoże Ci wstać z łóżka. Fakt, że czeka na nas konkretny obowiązek, zmniejsza chęć do porannego, bezcelowego drzemania. Przed wyjściem do pracy możesz załatwić wiele spraw. Dzięki temu po południu będziesz miał czas wolny, który możesz wykorzystać na przykład na ćwiczenia fizyczne, które poprawią jakość snu, obniżą ciśnienie krwi i spowodują wydzielanie dopaminy, czyli hormonu szczęścia. W związku z wytwarzaniem tego hormonu dobrze jest również poćwiczyć z rana – dopamina skutecznie przygotuje Cię do nadchodzącego dnia.
Relaks przed snem
Zadbaj o to, aby przynajmniej na pół godziny przed snem wyłączyć telewizor i odłożyć telefon. Światło niebieskie, które jest emitowane przez ekrany, hamuje wydzielanie melatoniny – hormonu snu. Zadbaj o stałą temperaturę w pokoju, która powinna wynosić około 22 stopnie Celsjusza. Ważna jest również wilgotność oraz zaciemnienie i – oczywiście – cisza. Jeśli w sypialni jest zbyt jasno, zakup specjalną maskę na oczy.
Jedzenie i alkohol przed snem? Niekoniecznie…
Na dwie godziny przed snem nie spożywaj żadnego alkoholu, ani jedzenia – szczególnie pikantnego lub ciężkostrawnego. Wszystko to wpływa negatywnie na sen. Wydłuży się przez to okres zasypiania oraz utrudni poranne wstawanie. Alkohol powoduje częste budzenie się w nocy.
Pamiętaj, że potrzebujesz około ośmiu godzin snu na dobę, aby czuć się wypoczętym. Zadbaj o odpowiedni wypoczynek, a łatwiej będzie Ci zrealizować wszystkie obowiązki za dnia. Kup dobry budzik, który rzeczywiście obudzi Cię rano i… śpij dobrze!