Czy jako dziecko zrobiłeś „kapsułę czasu”, w której umieściłeś przedmioty lub informacje, które miałyby być przekazane następnym pokoleniom? Na pewno pamiętasz, jaka to była dobra zabawa. Czas w dzisiejszym świecie płynie o wiele szybciej, niż kiedyś. Może zrobisz coś podobnego i napiszesz list, który zostanie odczytany za kilka lat przez… Ciebie?
Po co pisać listy do siebie?
W życiu cały czas wiele się dzieje. Są to wydarzenia zarówno szczęśliwe, o których warto pamiętać jak najdłużej i mniej radosne lub wręcz traumatyczne, o których chce się jak najszybciej zapomnieć. W życiu trzeba pamiętać o tym, że czasami trzeba zgubić się po drodze, żeby znaleźć inną, może właśnie tę właściwą ścieżkę. Napisanie listu do siebie może być formą odnajdywania takiej właśnie drogi. Stworzenie tekstu zaadresowanego do nas samych, pozwoli na uporządkowanie myśli czy przywrócenie wiary w siebie, lepsze poznanie tego, kim jesteśmy, a także na wybaczenie sobie błędów z przeszłości, które nie pozwalają nam iść do przodu.
Napisz list do samego siebie, ale tego z przyszłości, w którym napiszesz o tym, jak bardzo wierzysz w realizację wszystkich swoich celów i marzeń. Możesz w nim napisać także podziękowania. Za co? Choćby za przejście trudnych etapów w życiu, wiedząc, że taki wkrótce Cię czeka. List do samego siebie odczytany za kilka lat pomoże Ci być bliżej Twoich własnych marzeń, a także planów. W zależności, co w nim napiszesz, może przypomnieć Ci o wszystkim, co było dla Ciebie ważne. Skonfrontujesz swoje aktualne przekonania z tymi, które wyznawałeś kilka lat wcześniej. A może dzięki takiemu listowi okaże się, że spełniłeś wszystkie swoje plany i osiągnąłeś to, do czego wcześniej dążyłeś?
Jak napisać list do siebie?
Przed napisaniem listu po prostu zastanów się, co chcesz, żeby się w nim znalazło oraz co chcesz dzięki niemu osiągnąć. Może istnieć wiele sposobów, dla których chcesz napisać ten list i każdy z nich jest dobry. Jeśli już wiesz, po co chcesz stworzyć list do samego siebie, zwyczajnie weź kartkę i długopis – zacznij pisać. Nie istnieje ścisła reguła, która podpowie jak prawidłowo napisać taki list, ani co powinno się w nim znaleźć. Pisząc, zdaj się na swoją wyobraźnię – podążaj za tym, co mówi Twoje serce i zapisz to na kartce. Ważne jest, abyś nie czytał listu do siebie zaraz po napisaniu. Złóż go od razu, włóż do koperty i zapisz na niej datę otwarcia, która zależy wyłącznie od Ciebie.
Otwarcie listu do siebie może wywołać w Tobie różne emocje – możesz poczuć ulgę, radość, wdzięczność… Ale możesz także odczuć lekki smutek. Jednak to, co rzeczywiście poczujesz, jest tajemnicą, która zostanie rozwiązana dopiero w przyszłości, kiedy przeczytasz swój list zaadresowany do siebie samego…