Animaloterapia jest rozwiązaniem coraz częściej stosowanym przy terapii osób niepełnosprawnych, chorych czy starszych. Terapia prowadzona z pomocą zwierzęcia w skuteczny sposób wspomaga rehabilitację i ogólne leczenie. Metoda ta wpływa korzystnie nie tylko na ciało pacjenta, ale przede wszystkim na jego psychikę.
Czym jest animaloterapia?
Animaloterapia ( inaczej zooterapia) to rodzaj terapii, która polega na bezpośrednim kontakcie ze zwierzęciem. Dotyk odgrywa znaczną rolę w procesie leczenia i terapii. Obcowanie ze zwierzętami skutecznie wspomaga wydzielanie endorfin oraz obniżanie kortyzolu i noradrenaliny, czyli hormonów stresu. Zwierzęta działają na człowieka wyjątkowo uspokajająco i rozluźniająco.
Dogoterapia (kynoterapia)
Dogoterapia to jedna z popularniejszych metod zooterapii. Jest to terapia prowadzona przy pomocy wyjątkowo łagodnego psa, na przykład bernardyna czy collie, bądź husky’iego. Pies do terapii wybierany jest bardzo skrupulatnie – musi posiadać zdolność szybkiego uczenia się. Dogoterapia kierowana jest przede wszystkim do osób, które cierpią na mózgowe porażenie dziecięce, autyzm czy zespół Downa, z niedowładami kończyn, a nawet zaburzeniami mowy i wzroku. Jeśli chodzi o osoby dorosłe, dogoterapia doskonale sprawdzi się w terapii osób z zaburzeniami nastroju i atakami paniki. Obcowanie z psem jest również dobre dla zdrowych osób, ponieważ wspomaga w radzeniu sobie ze stresem. Opiekowanie się psem-terapeutą uczy odpowiedzialności i motywuje do działania. Ważne jest również to, że między człowiekiem a psem tworzy się więź, która niweluje poczucie samotności i generuje pozytywne emocje.
Felinoterapia
Felinoterapia jest terapią, do której prowadzenia potrzebne są koty. Doskonale sprawdza się jako pomoc przy leczeniu i rehabilitacji dzieci, szczególnie tych z nadpobudliwością, autyzmem, czy u tych, u których występują zaburzenia zachowania i emocji. Koty pomagają także osobom z zahamowaniami społecznymi czy depresją lub tym, którzy mają uszkodzony wzrok i słuch. Co ciekawe, felinoterapia doskonale pomaga także przy leczeniu artretyzmu. Wspomaga także osoby cierpiące na Alzheimera. Kontakt z kotem to gwarancja poradzenia sobie z samotnością, a dodatkowo umilenia czasu. Wpływa kojąco na stan psychiczny osób, które korzystają z felinoterapii.
Hipoterapia
Terapia, w której stosuje się pomoc konia, to hipoterapia. Ma ona na celu stymulowanie ciała oraz psychiki człowieka, a także poprawę funkcjonowania w sferach takich jak fizyczna, emocjonalna, poznawcza oraz społeczna. Konie świetnie wspierają proces rehabilitacji. Dzięki nim wiele dzieci z mózgowym porażeniem dziecięcym, niedowidzące, a także te, które mają wrodzone wady postawy, skutecznie dochodzą do zdrowia. Hipoterapia dobrze wpływa również na osoby dorosłe, które cierpią na choroby psychiczne, czy są uzależnione od substancji psychoaktywnych. Terapia przy pomocy konia przynosi ulgę, a także rozluźnia i uspokaja. Dzięki hipoterapii pacjenci uczą się wyrażać emocje. Działa ona również stymulująco w kwestii motywacji do pokonywania własnych słabości i ograniczeń.